Műegyetemi SzkéNéző Séta
Ismerd meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem épületegyüttesének és a nagy múltú környék történetének izgalmas részleteit. A sétát több családi anekdota és ereklye is színesíti, a résztvevők kezükbe vehetnek százéves mérnöki diplomát, Görbe Márk nagyapjának II. világháború előtti indexét, és egy valódi szegénységi bizonyítványt is.
A Szent Gellért téren a környék régmúltjáról esik szó: véres áldozatokról, boszorkányokról, varázserejű fürdőkről és a Duna-szabályozásról – az épületalapozás nehézségeiről. Az Eraviszkusz-ház különleges homlokzatában gyönyörködhetünk, majd a térre néző, a campus első épületének számitó Kémiai Pavilon építéséről mesél Márk. A főépület bejáratánál II. világháborús történetek is előkerülnek: hogyan lőttek célba az óriási szobrokra a túlpartról az unatkozó katonák. Az impozáns díszudvaron megszemlélhetjük az egyetem korábbi rektorainak szobrait, miközben a sétavezető a szecesszió stílusának századeleji kibontakozását és jellemzőit mutatja be. A séta különlegessége, hogy a Pecz Samu által tervezett rendkívül impozáns könyvtárépületet nem csak kívülről, de belülről is megnézzük. Utunk a díszterem felosztása során létrejövő, több mint ötven éves Szkéné Színház kulisszái között ér véget, egy olyan különleges színházban, mely „ég és föld között lebeg”.
Miért érdemes eljönni erre a sétára:
- megismerheted a Műszaki Egyetem fordulatos történetét,
- Görbe Márk személyes történeteivel színesíti a sétát,
- a Rakpart3 drámatanárai a közösségi élményről gondoskodnak,
- ezentúl máshogy fogsz tekinteni a Gellért térre és környékére, ha a Szkéné Színházba mész.
Mi mindent fogunk látni:
- szimbolikus elemekben gazdag homlokzatokat,
- a műszaki tudományok allegóriáit szobrokon és festményeken,
- egy lenyűgöző neogótikus könyvtárat,
- a színház színpada mögötti elzárt részeket, a színészek öltözőit.
Görbe Márk szavai a Sétáról:
„A historizmus a kedvenc stílusom, mivel minden régebbi stílus elemeit feleleveníti, így például a reneszánsz, a gótika, a barokk formanyelve is visszatér, és esetenként még izgalmas keverék is váli belőlük. A Műegyetem éppen akkor épült – a 20. század elején – amikor a historizmus mellett megjelent egy új stílus, a szecesszió. Így az épületegyüttesben rendkívül érdekesen jelenik meg egyszerre mindkét művészeti irány.”
Mivel a vezetés egy része a szabadban történik, kérjük, öltözzetek az időjárásnak megfelelően!
A séta hossza: 180 perc