Társulatunk Dsida-estje a Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén
Társulatunk a „Nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak” című Dsida-esttel szerepel a budapesti Thália Színházban megrendezésre kerülő Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén. Az előadást május 16-án 19:30-tól tekinthetik meg az érdeklődők az Új Stúdióban.
A május 15. és 19. között megrendezésre kerülő rangos seregszemle hagyományosan arra törekszik, hogy a határon túli színházak legkiválóbb előadásai közül mutasson be néhányat a magyar főváros közönségének. Az idén öt napos fesztivál során összesen kilenc határon túli előadást tekinthet meg a budapesti nagyérdemű: társulatunk mellett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Yorick Stúdió, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, a Kézdivásárhelyi Városi Színház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a Szabadkai Népszínház, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Komáromi Jókai Színház is jelen lesz a szemlén egy-egy produkcióval.
Az előadás napján, 16-án, szakmai napra is sor kerül a színház Új Stúdiójában, melyen a határon túli színházak vezetői tanácskozhatnak az őket érintő ügyekkel foglalkozó szaktárcák államtitkáraival, a színházi szövetségek és más szakmai szervezetek, valamint a pályázati szervek képviselőivel. A szakmai napon társulatunkat Bessenyei István művészeti igazgató, Stier Péter adminisztratív igazgató és Bessenyei Gedő István PR-vezető képviseli. A délutánig tartó szakmai nap végeztével 19:30-tól kerül sor társulatunk nagysikerű Dsida-estjének bemutatására, melyen a színházi szakma neves szereplői és más, fontos magyarországi közszereplők mellett Áder János köztársasági elnök is részt vesz.
Mint ismeretes, a társulatunk örökös tagja, Szugyiczky István által szerkesztett és színpadra állított Dsida-est bemutatójára a magyar költészet napja alkalmából szervezett ünnepség keretében került sor 2012. április 11-én. Az előadást azóta osztatlan sikerrel játsszák az alkotók Szatmárnémetiben és más erdélyi városokban egyaránt, de az idei évadban több magyarországi város közönsége előtt is bemutatkozhatnak vele.
A kolozsvári, marosvásárhelyi és debreceni vendégszerepléseket követően ebben a hónapban Budapesten két alkalommal is szerepel az előadás, a Határon Túli Magyar Színházak Szemléjének programján kívül ugyanis május 31-én, a Klebelsberg Kuno Művelődési Központban is műsorra tűzik.
Az est külön érdekessége, hogy a neves szatmári költő emlékét megidéző alkotók sorában, Kovács Éva Poór Lili-díjas színésznő, örökös tag mellett társulatunk két volt tagját, Bogdán Zsolt, UNITER- és Jászai Mari-díjas Érdemes Művészt és Csutak Réka színésznőt, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeit is viszontláthatjuk.
„A rendszerváltás óta már nem tiltott üzenet Dsida Jenő lélektől lélekhez címzett művészete. Most már helye van a pódiumon és az életünkben a hitnek, az imának, a zsoltárnak, szokatlan módon még akkor is, ha az Magyar Zsoltár. Bekerülhetett az új alkotmányba az „Isten áld meg a magyart" és bekerülhet az életünkbe is. Helyet – és ahol csak lehet – főhelyt, kap Isten. A folyamat elindult és ezzel megtörtént egy cinikus, züllött, hitüldöző rendszer leváltása.
Most már van valóságos lehetőségtartalma az „Ülj ide, gyűlj ide, népem/s hallgasd, amint énekelek" Dsida -i gondolatnak is. Ebben hisz és erről vall Szugyiczky István szatmárnémeti születésű színművész a művészi estély rangos irodalmi anyagának szerkesztő-rendezője. Le tudott mondani több gyakran elmondott, ismert Dsida versről, de nem tudott lemondani a kiaknázhatatlan Psalmus hungaricus – ról. Jól tette!
A pódiumi beszédnek azon a közvetlen, emberi, lélektől lélekig ható hangján, ahogy Bogdán Zsolt tolmácsolja a Magyar Zsoltár részletét, újabb megvilágításban hozta elénk Erdély népének drámáját, felmutatva a 21. századi magyar értelmiségi Magyar Zsoltárát, éljen az akár az anyaországban.
A néző lelkében, visszhangra találnak Bogdán Zsolt kétszeres Uniter-díjas, Érdemes Művész, Kovács Éva Poór Lili-díjas, Csutak Réka színművész Dsida-szavai. A hallgató lelkében visszhangra talál és vihart kavar ez az előadás, torokszorító, könnyes vihart, önvizsgálatra késztető vihart, szellemet, lelket megtisztító vihart.” (Csirák Csaba)