Tükröt tartanak elénk az Újvidéki Művészeti Akadémia növendékei
Bicok DorinaMárcius 27-én 18 órakor kerül bemutatásra Pintér Béla Szutyok című tragikomédiája az Újvidéki Művészeti Akadémia tehetséges növendékeinek előadásában. A próbafolyamatról illetve a produkcióról megosztotta velünk gondolatait a darab rendezője, Pálfi Ervin.
Milyen célkitűzésekkel érkeznek a 14. SZÍN-TÁR fesztiválra?
A Színművészeti Egyetemek Találkozója remek lehetőséget biztosít arra, hogy a délvidéki színjátszást tanuló színész palánták megmutatkozzanak, és olyan emberek előtt álljanak színpadra, akik még sosem látták őket. Lehetőséget adunk arra, hogy véleményt formáljanak a munkásságunkról, mi pedig megmutathatjuk, hogy hol is tart jelenleg a délvidéki színjátszás. A fesztiválra negyedéves színész hallgatókkal érkezünk majd, közös célkitűzésünk pedig nem más, mint hogy megmutatkozzunk és tapasztalatot szerezzünk.
Hogyan zajlott a produkció próbafolyamata? Milyen koncepció alapján állt össze a produkció?
Azért került Pintér Béla Szutyok című darabjára a választásom, mert mindenképpen olyan kortárs művel szerettünk volna dolgozni, amely közel áll a diákokhoz, mind korban, mind pedig nyelvezetben is. Olyan darabról van szó, ami sok problémát feszeget, ezáltal remek lehetőséget nyújt arra, hogy a diákok megmutassák tehetségüket, mivel színészileg mélyre lehet menni a karakterekben. Maga a produkció kivitelezése minden diák számára kihívást jelentett, de egy igazán élvezetes próbafolyamat van mögöttünk. Rengeteget beszélgettünk a diákokkal, elemeztünk és különböző improvizációs gyakorlatok segítségével közelebb kerültünk a karakterekhez. Az intenzív és kiemelkedően jó próbafolyamatot követően a darabot február 20-án mutattuk be, amit pozitív visszajelzés követett.
Mit szeretne tanítani, mesélni a közönségnek a történet?
Úgy gondolom, mint minden jó színpadi szöveg, ez a darab is megtestesít olyan problémákat, melyek körülvesznek minket, amiből az az igazság, hogy akad elég. A darab kiindulópontja egy élettársi kapcsolatban élő pár gyermeknemzési nehézségeinek bemutatása. Sorra járják az orvosokat, azonban kiderül, hogy sokkal komolyabb problémával kell szembenézniük, mint azt elsőre gondolták volna. Annyit elárulhatok, hogy a főszereplő Irénnél műtéti beavatkozásra lesz szükség, ezáltal az örökbefogadás lesz az egyetlen gyermekvállalási lehetőség a számukra. Manapság egyre több pár néz szembe gyermekvállalási nehézségekkel. A darab továbbá rámutat azon gyermekek sorsára is, akik intézetben élik gyermeki éveiket, mert a szüleik lemondtak róluk. Ezért is nagyon fontos ennek a darbank a bemutatása, hiszen égető társadalmi problémákra világít rá, amelyről nem, vagy nem elég szó esik.
Mit gondolnak, létezik-e a társas magányra gyógyír?
Elsősorban azt gondolom, hogy az ember a saját szerencséjének a kovácsa. Hiszem azt, hogy ki kell mondani majd szembesülni a problémákkal legyen az társadalmi vagy magánéleti probléma, és ezzel már egy lépéssel közelebb kerülünk a társas magányunk gyógyításához. A 21. század egyik legnagyobb problémája, hogy a virtuális tartalmaink mögé rejtőzünk, bezárkózunk, hamis illúziókat kergetünk. Erre a társas magányra az egyik legnagyobb gyógyír a színház, ami közös élményt nyújt mindannyiunknak, együtt vagyunk, közös gondolkodásra serkent minket. Ezért is gondolom, hogy a színház az egyik legcsodálatosabb dolog az életben.
Az előadást március 27-én 18 órakor tekinthetik meg a Ruszt József Stúdiószínházban. Jegyeiket megvásárolhatják teátrumunk jegypénztáraiban, vagy online. A jegyinformációról részletesebben ide kattintva olvashatnak.
Az előadásban szereplő diákok
Irén, negyvenkét éves gyermektelen asszony - Mezei Gresák Lea
Attila, Irén élettársa - Ágyas Ádám
Rózsi, állami gondozott, gúnynevén Szutyok - Szabó Regina
Anita, állami gondozott, Rózsi barátnője, cigánylány - Dupák Fanni
Bandi bácsi, csővári nyugdíjas - Kőműves Csaba Bence
Pali bácsi, csővári nyugdíjas - Hodik Annabella
Béla, kalauz, csővári lakos - Varga Benjámin
Etuska, Béla felesége - Hodik Annabella
Professzor - Kőműves Csaba Bence
Nevelőnő - Hodik Annabella
Regős János - Varga Benjámin
Szerzs - Kőműves Csaba Bence
Rendőr - Varga Benjámin
Lakatos Kálmán, állami gondozott gyermek - Kőműves Csaba Bence
Makaró Zsolt, állami gondozott gyermek - Varga Benjámin