Zöld hajú lány 40 – multimediális megemlékezés
A darab mérföldkő volt a vajdasági magyar színjátszás életében. Ősbemutatója a Szabadkai Népszínházban volt 1981-ben, 1982-ben pedig elkészítették a televíziós felvételt is. Hétfőn 19:30-tól ünnepi megemlékezést szerveznek az alkotókkal a szabadkai Jadran színpadon. 1981-ben polgárpukkasztónak és szenzációnak számított az első magyar rockopera. Talán pont ez az oka annak, amiért osztatlan sikert aratott a Zöld hajú lány. A 35 éves jubileum alkalmából a darab zeneszerzője, Lengyel Gábor és az alkotás főszereplője, Jónás Gabriella voltak a Pannon Televízió Forog a kamera című műsorának vendégei. Lengyel Gábor, zeneszerző, Zöld hajú lány: „Magyar nyelven ilyesmi nem volt. Ez nagyon kihívó volt a közönségnek. Hallották, hogy valaki vetkőzik és ló is lesz a színpadon. Ezek érdekes dolgok voltak, és a zene igazából, a tánc, a látvány, az energia, a kisugárzás és a pozitív energia.”
Az előadást Vicsek Károly rendezte, a szövegét Gobby Fehér Gyula írta. A Zöld hajú a kábítószer fogyasztásról és a generációk közötti ellentétről szól. Akkoriban ez is újdonságnak számított.
Jónás Gabriella, főszereplő, Zöld hajú lány: „Még nem lehetett úton-útfélen drogos fiatalokat látni, itt Szabadkán legalábbis. Persze az országban, a világban ez már gond volt. Egészen véletlenül pár évvel korábban néhány hetet egy szanatóriumban töltöttem. Ott volt egy 18 év körüli kislány, aki drogelvonáson volt és láttam az ő szenvedését.” A Forog a kamera felvételén a vendégek elmondták, hogy a darab körülbelül két és fél hónap alatt készült el. A Zöld hajú lány mérföldkő volt a vajdasági magyar színjátszás életében. A rockopera bejárta az akkori Jugoszlávia nagyobb városait és a legjelentősebb fesztiválokat, évente 50-60-szor játszották több mint 56 ezer néző előtt.