Magyarországi ősbemutató a Pinceszínházban
A Pinceszínházban február 19-én tartják Chloe Moss: Mr. Pöpec című darabjának magyarországi ősbemutatóját Bagó Bertalan rendezésében. A Színház- és Filmművészeti egyetemen Gálffi László és Ács János osztályába járó három végzős előadásában kerül színre Chloe Moss darabja.
Szabadszájú, az ezredforduló tinédzsereinek szlengjét színpadi nyelvvé formáló háromszereplős darab a szerelemről, a beteljesült és be nem teljesült vágyakról, az álmok viszonylagosságáról, a kilencvenes évek és napjaink családi és társadalmi problémáiról.
A bemutatóról:
1989.: Leomlik a berlini fal, vágják a szögesdrótot a magyar−osztrák határon, a Voyager–2 eléri a Neptunuszt, beiktatják George H. W. Bush-t, az Egyesült Államok 41. elnökét.
1989. Manchester: Luke, Chris és Julie a középiskola után épp kilépni készül a Nagybetűsbe. Életük legfontosabb lépéseit azonban kénytelenek egyedül megtenni. Biztos családi háttér híján leginkább a sörtől és a fűtől várják a jó tanácsokat.
Luke apja főiskola helyett az Idegenlégióba küldi a fiút. De milyen apa-fiú kapcsolatról beszélhetünk egyáltalán, ha a fiú a keresztnevén emlegeti alkoholista apját? S hogyan is bírná elviselni a rá nehezedő, egyre nagyobb terhet, ha a fűtől, a Cure-tól és a The Smith-től várja a helyes válaszokat? A fiú végül a legdrasztikusabb és legrosszabb megoldást választja: nemcsak a középiskolából, de az életből is ki akar szállni...
Luke és Chris barátsága nem folyhat már a megszokott mederben. Azzal, hogy Chris összejön Julie-val, minden és mindenki megváltozik. A lány is elszenvedője lesz a két haver átalakuló kapcsolatának – és bár próbálja helyrehozni a helyrehozhatatlant, végül nem csak kedvesét veszíti el, de egy a öröknek induló barátság végzetes vakvágányra futásának is tanúja lesz.
A pár éve még „csak” a legifjabb angol drámaíró nemzedék ígéretes tehetségének tartott Chloe Moss rövid idő alatt bebizonyította, a szakma várakozásai nem voltak alaptalanok. Chloe 1976-ban Liverpoolban született, jelenleg Londonban él. Első darabjával (A Day in Dull Armour) 2002-ben megnyerte a Young Writers Festivalt. Mr. Pöpec (eredeti címén Christmas is Miles Away) című darabjának világpremierje a Manchester Royal Exchange Színházban volt 2005-ben, majd 2009-ben New York-ban is bemutatták.
Zene
A '80-as évek végén, '90-es évek elején alakult ki az ún. „shoegazing (cipőbámulós) noisy-pop” Nagy- Britanniában. Nem is igazán tört be a nemzetközi piacra, csak a viszonylag populárisabb dalok, mint például a The Smiths együttes How Soon Is Now című száma, vagy a The Stone Roses-tól a Fools Good. Azért nem volt hosszú életű ez a zenei stílus, mert a fiatalokat nem a stadionokba csábította, hogy tombolva énekeljenek, táncoljanak a koncerteken, hanem otthon marasztalta őket, hogy pár szál marihuánás cigaretta után új, nagy gondolatokat fedezzenek fel, és csendben csak a "cipőjüket bámulják". Többnyire elektromos gitárból, esetleg basszusgitárból és dobból állt össze a zenekar, a hangszerek megeffektezve a felismerhetetlenségig. Dallamvilága borús volt, egyhangú, repetitív jellegű. Nem is csoda, hogy mindössze három évig élt.
Szemenyei János zeneszerző írt zenét ebben a stílusban a darabhoz, melyet élőben Dobri Dániel e.h. játszik az előadások alatt.
Chloe Moss: Mr. Pöpec –vaker tizenegy képben
Rendező: Bagó Bertalan
Szereplők:Chris: Barabás Richárd e.h., Luke: Mohai Tamás e.h., Julie: Juhász Lujza e.h.
Gitáron játszik: Dobri Dániel e.h.
Díszlet-jelmez: Sántha BorcsaZene: Szemenyei János,Rendezőasszisztens: Csicsely Zoltán, Fordította: Vereb Tamás