Miskolci SZEM 2014
Színművészeti Egyetemek Miskolcon - 2014. február 4–9.
München, Varsó, Krakkó, Bytom, Vilnius, Prága, Bukarest, Kaposvár, Budapest. Hat nemzet, öt külföldi és négy magyar előadás, workshopok, vizsgaelőadások, közönségtalálkozók és szakmai beszélgetések. Az előző évadban elért szakmai és közönségsiker után idén február 4-e és 9-e között ismét megtartjuk az európai Színművészeti Egyetemek Miskolcon (miskolci SZEM) fesztivált. A Miskolci Nemzeti Színház újra lehetőséget biztosít a hazai közönség számára arra, hogy megismerkedhessen Európa fiatal művészeinek munkáival és kortárs színházi irányzataival. Öt napos fesztivál, szakmai fórum és szemle a Miskolci Nemzeti Színház és a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem közös szervezésében.
A Miskolci Nemzeti Színház egyedülálló kezdeményezése, hogy egy városi színház adjon otthont egy nemzetközi színművészeti fesztiválnak. A programban olyan egyetemi vizsgaelőadások és műhelymunkák szerepelnek, amelyeket a hallgatók az egyetemi művészeti oktatás részeként készítettek. A fesztivállal célunk betekintést nyújtani azokba az európai színházi trendekbe, amelyek meghatározzák a holnap színházművészetét, hiszen a Miskolcra látogató egyetemi hallgatók közül fognak kikerülni a következő évtizedek jeles művészei, alkotói is.
A tavalyi fesztiválhoz hasonlóan idén is lesznek közönségtalálkozók és szakmai beszélgetések, továbbá workshopot tart Horváth Csaba, Gemza Péter, Lőrincz Katalin és Szabó Mónika is – mindeközben lehetőséget biztosítunk a fesztiválon résztvevő több mint száz fiatal alkotónak arra is, hogy megismerjék egymás munkáit. Az öt napos fesztivál ideje alatt a hallgatók együtt élnek és dolgoznak: nem csupán saját produkciójukra, hanem egymáséra is figyelnek, valamint közösen vesznek részt workshopjainkon – így a Miskolci Nemzeti Színház különleges színházi műhellyé változik.
A fellépők között lesznek, akik az előző fesztiválon is részt vettek – ilyen a müncheni, varsói, a bytomi és a bukaresti egyetem –, de idén vendégül látunk előadást Prágából és a messzi Vilniusból is. A program összeállításakor különös hangsúlyt fektettünk az opera és a zenés színházi műfajokra, így egészen különleges összművészeti produkciókat is láthat a közönség. Többek közt huszadik századi, Magyarországon kevéssé ismert zeneműveket feldolgozó előadásokra is számíthatunk: Prágából E.F. Burian, a cseh avantgárd fontos alakjának népköltészeti motívumokra épülő, az első világégést feldolgozó Háború című munkája, Varsóból a világhírű angol zeneszerző, Benjamin Britten Lukrécia meggyalázása című operája érkezik, de a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Mozart-áriákból és az azokat kommentáló variációkból álló The Don Juan Project című előadása is szerepel a programban. A közönség mindemellett találkozhat tánc- és mozgásszínházi, valamint hagyományos prózai előadásokkal is. A vilniusi csapat az új-zélandi Tony Vezich különleges, a személyiség felszabadításán alapuló táncpedagógiai módszerével dolgozott, munkájuk gyümölcse a Mindennek ellenére című produkció. Idén is érkezik német-lengyel koprodukció: OPERCULUM – A haza keresése című előadásukban a diákok az „otthon” és a „haza” fogalmáról gondolkodnak mozgásszínházi eszközökkel. A bukaresti színház- és filmművészeti egyetemről pedig a Ionesco Kopasz énekesnő című ellenszínművében rejlő szerelmi szálakat boncolgató előadás szerepel a programban. A fesztivál társszervezője a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem, ahonnan két produkció érkezik, mindkettő a negyedéves színészosztály munkája: a Hamlet (r. Zsótér Sándor), valamint a Vérnász (r. Horváth Csaba). Mindemellett lesz előadás a Kaposvári Egyetem Művészeti Karáról is: a harmadéves színészosztály Rómeó és Júlia című munkája (r. Rusznyák Gábor). Az eredeti nyelven bemutatott előadások magyar és angol nyelvű feliratozással kerülnek színre.
A fesztivál honlapján az érdeklődők minden fontos információt megtalálnak az előadásokról, egyetemekről, és hamarosan a kísérőrendezvényekről is: www.miskolciszem.hu, illetve Facebook-oldalunkon is követhetik a fesztivál eseményeit: www.facebook.com/miskolciszem.
A miskolci SZEM résztvevői és előadásaik:
August Everding Bajor Színházakadémia (München, Németország) és Ludwik Solski Állami Színművészeti Akadémia (Krakkó-Bytom, Lengyelország)
OPERCULUM – A haza keresése (OPERCULUM – Looking for Heimat) – Fizikai színház
Aleksander Zelwerowicz Nemzeti Színművészeti Akadémia (Varsó, Lengyelország)
Benjamin Britten: Lukrécia meggyalázása (The Rape of Lucretia) – Opera
Litván Zene- és Színművészeti Akadémia (Vilnius, Litvánia)
Mindennek ellenére (In Spite of Everything/All) – Fizikai színház
„I. L. Caragiale” Színház- és Filmművészeti Egyetem (Bukarest, Románia)
Eugene Ionesco: A kopasz énekesnő (The Bald Soprano) – Ellenszínmű
Színházművészeti Kar, Prágai Előadóművészeti Egyetem – DAMU (Prága, Csehország)
E.F. Burian: Háború (Vojna) – Népköltészet, tánc és a háború hangjai
Színház- és Filmművészeti Egyetem, Budapest
Színész osztály IV. év
William Shakespeare: Hamlet (r. Zsótér Sándor)
Színház- és Filmművészeti Egyetem, Budapest
Színész osztály IV. év
Federico García Lorca: Vérnász (r. Horváth Csaba)
Kaposvári Egyetem Művészeti Kar, Kaposvár
Színész osztály III. év
William Shakespeare: Rómeó és Júlia (r. Rusznyák Gábor)
Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest
Opera- és zeneszerző szakos hallgatók előadása
The Don Juan Project (r. Almási-Tóth András)