A Diótörő bemutatója Miskolcon
Csajkovszkij Diótörőjét 1992. december 20-án mutatta be a miskolci teátrum, Majoros István koreográfus-rendező munkáját. Húsz év elteltével most újra megtekinthető a színház műsorán ez a csodaszép, szívet melengető, karácsonyi balettelőadás.
Éppen húsz évvel ezelőtt, 1992. december 20-án mutatta be a Miskolci Nemzeti Színház első balettelőadását, Majoros István Diótörő-koreográfiáját, amely első lépés volt az önálló tánctagozat megteremtése felé vezető úton. Húsz évvel később ugyanebben a műnek női főszerepében a Miskolcon felnőtt, színészcsaládból származó ifjú tehetséget, a müncheni opera figyelmét is felkeltő Földi Leát köszönthetjük. Földi Lea jelenleg a Magyar Táncművészeti Főiskola hallgatója, édesapja Földi László színművész, édesanyja, Kerekes Valéria pedig jelenleg is színházunk társulatának tagja. A címszerepet ebben az évben Sárosi Imre, a zürichi operaház volt szólistája táncolja.
A miskolci Diótörő húsz éves pályafutását – természetesen a koreográfus-rendező Majoros István mellett – végigkísérte a Lujziból Stahlbaumnévá érett Guzi Emese és közreműködőként a Szemere Bertalan Gimnázium – most Szakközépiskola – akkori és jelenlegi diákjai is. Az idei előadásban összesen 11 „szemerés” növendék mutatja meg tehetségét, mint egerek, katonák és orosz lányok. A húsz éves előadás továbbélésének, generációk közötti átadásának másik példája, hogy a legelső, 1992-es bemutatón az Egérkirályfi szerepét táncoló Kozma Attila lánya, Kozma Johanna bohócként és orosz lányként tűnik fel a 2012-es előadásban.
A Majoros István munkáját, a Diótörőt utoljára hat évvel ezelőtt, 2006-ban láthatta a miskolci közönség.
Az emberek sokféleképpen készítik fel lelküket az ünnepre. Az év utolsó hónapjában a legszebb tradíciók közé tartozik színházba menni és megnézni Csajkovszkij mesebalettjét, a Diótörőt. A nagyszájú, csúf figura Stahlbaum tanácsos kislányának legkedvesebb ajándéka lesz ezen az estén. A vendégsereg távozása után a nap izgalmaitól fáradtan ágyba kerülő gyermekek álmában ez a diótörő katonabáb egy sötét Egérkirállyal csatázó Herceggé változik, aki egy veszélyes, de csodálatos utazás képein keresztül óvja, védi és szereti a lányka álombeli mását, egy gyönyörű Hercegnőt.
A Miskolci Nemzeti Színház táncműhelye egy régi, nagysikerű előadás felújítását tűzte ki célul, hogy karácsonyhoz közeledve, az ajándékvásárlás hajszájában, a mindent elborító reklámok erdejében lehetőségünk legyen egy lélegzetvételnyi szünetre, régóta vágyott ünnepi elmélyülésre.