Bartók Béla: 44 duó két hegedűre Say the Song
Piros alma leesett a sárba,
Ki felveszi, nem veszi hiába,
Ki felveszi, nem veszi hiába.
Én felveszem, kimosom a sárból,
Elbúcsúzom a régi babámtól,
Elbúcsúzom a régi babámtól.
Ezeket a sorokat Bartók Béla 1910-ben hallotta, amikor az erdélyi Kibéden élő romániai magyar cseléd, Dósa Lidi énekelte. Ez a rövid találkozás kitörölhetetlen nyomot hagyott Bartókban, és korszakalkotó felismerést váltott ki: az erdélyi hátországban zenei kincsek egész gyümölcsöskertje rejtőzik, feltárásra várva, és a világ számára jórészt ismeretlenül.
Bartók fáradhatatlan népzenekutatói munkája több mint 10 000 dalt felölelő gyűjteménnyel ajándékozott meg bennünket. Sokat közülük kétkedő parasztemberek énekeltek vonakodva a fonográf tűjébe: a gépet is szörnyűségnek tekintették, és bátorításra is szükségük volt az énekléshez – így hát Bartók kitartóan kérlelte őket: „Dalolja el!” ("Say the song!”)
Nagy örömünkre szolgál, hogy egy lenyűgöző koncertprogramot mutathatunk be, amely kiemeli Bartók Béla 44 duó két hegedűre című művének forradalmi jellegét. Ez a mű nemcsak a hegedűre írt művek repertoárját értelmezte újra, hanem a népzene eleven lüktetésének ünneplése is. Koncertünk magával ragadó élményt ígér, az élő előadást gazdag látvány- és hangzáselemekkel egybekötve. A duók bélhúrokon szólalnak meg, hiteles, elemi hangzást teremtve, amely kiemeli Bartók zenéjének népi eredetét.
A koncert során két tehetséges hegedűművész Bartók 44 duóját adja elő bélhúrokon, hangsúlyozva a hangzás retorikai és expresszív jellegét. Bartók újító megközelítésben a klasszikus zeneszerzési módszereket ötvözte a kelet-európai népzene nyers, autentikus hangzásával. Helyszíni felvételei továbbra is eme gazdag zenei hagyományok mélyreható tanúságtételei maradnak. Bélhúrokon játszva a duók árnyaltabb és szuggesztívebb értelmezést nyernek, és kihallatszanak belőlük a népi gyökerek, amelyeket Bartók oly szenvedélyesen igyekezett megragadni.
Az előadást egy videofelvétel gazdagítja, amely kiegészíti Bartók 44 duójának négyrészes szerkezetét. Történelmi videók, Bartók helyszíni felvételeinek részletei és maga a zeneszerző által készített fényképek alkotnak álomszerű vizuális összhatást. A fel-felbukkanó, majd eltünedező elemek felidézik az emlékezést