Ünnepélyes gálaműsorral nyit az évad Békéscsabán
Nagyszabású gálával nyitotta meg idei évadát a Békéscsabai Jókai Színház. A következő színházi évben, amely az Ötödik évad nevet viseli, s amelyet Zágon István – Nóti Károly – Eisemann Mihály Hippolyt, a lakáj című darabjával indít a teátrum, A kőszívű ember fiai és a Lear király is repertoárra kerül.
„Ötödik évadját kezdi az immár Békéscsabai Jókai Színház megújult vezetése.” – mondta el köszöntő beszédében Fekete Péter direktor, aki az est házigazdájaként is szerepet vállalt a gálaműsorban Komáromi Anett művésznő oldalán. Öt év alatt valami nemcsak elindult, de meg is változott. A szakma figyelme, a fesztiváldíjak, művészeti elismerések mellett a közönség szeretete övezi a teátrum munkáját. „A sikert alázattal fogadjuk és ösztönzésnek tekintjük a további munkára.”
A 2012/2013-as színházi évad az ötös szám jegyében telik majd: a Jókai Színház öt játszóhelyen működik, 55 ezer nézőt szeretne becsábítani előadásaira, valamint a tizenkettő új bemutató mellett öt színdarabot tart repertoáron. „Az évad végén nagyon szeretnénk ötöst kapni a közönségtől.” – tette hozzá az igazgató.
Az idei színházi év első darabját, a Hippolyt, a lakájt szeptember 28-án mutatja be a teátrum, melyből egy kis ízelítőt is kapott a közönség Steinkohl Erika tolmácsolásában, aki a mű egyik népszerű slágerét, a Köszönöm, hogy imádott című dalt adta elő az esten. Eperjes Károly Kossuth-díjas színművész, az előadás rendezője arra is rávilágított, hogy bár zenés vígjátékot láthat a közönség, mégis a szálak egészen Molière-ig vezetnek vissza, hiszen a Tartuffe és az Úrhatnám polgár motívumai is felfedezhetők a darabban. Az előadást – immár tradicionálisan – élőzenével mutatja be a Jókai Színház. A próbák már intenzíven folynak, szeptember 28-án pedig bemutató: Hippolyt, a lakáj Kiss Jenővel és Reviczky Gáborral a főszerepben.
A gyermekekről sem feledkeznek meg a következő évadban, számos mesejáték – a pedagógusok kérésére 55 perces egyfelvonásos előadások is – várja a legfiatalabbakat az elkövetkezendő egy esztendőben. A sort a helyi szerzőpáros – Szente Béla és Gulyás Levente – néhány évvel ezelőtt bemutatott mesejátéka, A kolozsvári bíró nyitja október 12-én Greifenstein János rendezésében, a címszerepben Katkó Ferenccel. Mátyás király alakját Tege Antal formálja meg, Beatrix királyné szerepébe pedig Kara Tünde bújik majd, akitől egy dalt is meghallgathatott a közönség a most készülő előadásból.
Szintén októberben kerül bemutatásra a Magyar Írószövetség, a Bárka irodalmi folyóirat, valamint a Békéscsabai Jókai Színház által meghirdetett drámaíró-pályázat nyertes darabja, melynek kihirdetésére is a nyitógálán került sor. A szakmai zsűri döntése alapján Elek Szilvia Pillangók című egyfelvonásosát viszi színre a teátrum ebben az évadban dr. Merő Béla rendezésében. Az előadás, melynek hőse a német romantika nagy zeneszerzője, Robert Schumann, október 26-tól láthatja a közönség az Ibsen Stúdiószínház színpadán. A közönségszavazatok alapján holtverseny alakult ki: Csikós Attila Trió, valamint Podmaniczky Szilárd Próbafeltámadás – Feltámadáspróba című egyfelvonásosa nyerte el leginkább a nézők tetszését.
November 30-án mutatják be az évad nagy történelmi drámáját, Jókai Mór A kőszívű ember fiai című regényének színpadi változatát, melyet Seregi Zoltán rendező állít színpadra. Ízelítőként Kovács Edit művésznő Baradlayné monológját; Tege Antal, Csomós Lajos és Czitor Attila – a három Baradlay fiú – pedig az előadás záródalát, Petőfi Nemzeti dalának Tolcsvay Béla által megzenésített változatát adta elő a darabból.
Két ifjúsági színdarab is várja majd a fiatalokat decemberben és februárban Katkó Ferenc rendezésében. Csehov Leánykérés című egyfelvonásosa egy Csehov-est keretein belül kerül majd bemutatásra, a Mikszáth Kálmán Szent Péter esernyője című regényéből készült színpadi adaptációban a Színitanház harmadéves hallgatói is tevékeny részt vállalnak majd.
Januárban egész estés mesedarabként Zalán Tibor Hetvenhét című zenés játékát mutatja be a teátrum. Az interaktív előadást a Merlin színházbeli sikere után Jordán Tamás Szombathelyen is hasonló sikerrel vitte színre. A darabot Békéscsabán ugyancsak ő fogja rendezni, és természetesen nem hiányozhat az előadásból a zeneszerző-kobold-garboncás, azaz, Huzella Péter sem, aki a gálán még a felnőtt közönséget is megénekeltette.
Februárban fiataloknak és idősebbeknek is egyaránt izgalmas bemutatóra készül a Jókai Színház: Árni Ibsen Mennyország című skizofrén vígjátékát különleges színpadi térbe helyezi Tege Antal rendező. A nézőtér kettéhasad. Egyik oldalra és másik oldalra. Ahogy a két felvonás is kettéhasad: aki bentről nézte az előadást, kintről fogja, akik kintről, bentről nézheti.
Áprilisban két bemutatót is tart a Jókai: Greifenstein János A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mesét állítja színpadra, Shakespeare Lear királyát pedig a világhírű angol rendező, Michael Bogdanov modern feldolgozásban viszi színre a címszerepben Kovács Frigyessel, az előadás egyik főszerepében Dobó Katával. A díszlet- és jelmeztervező is Shakespeare hazájából érkezik majd.
Ezt követően a szokásokhoz híven egy nagy zenés produkció zárja a színházi évet Fekete Péter rendezésében a Porondszínházban. Repertoáron maradnak a Csörte, a Papageno a metróban, a Kapj el, a Monte Cristo grófja és a Sóska, sültkrumpli című darabok. Utóbbinak részleteivel Csomós Lajos tette még izgalmasabbá a nyitógála műsorát a TeÁtrium színpadán.