Színházak
Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál
- 2022/2023
- 2014/2015
- 2012/2013
- 2010/2011
- 2007/2008
William ShakespeareHamlet
- Claudiusdán királySzűcs Ervin
- Gertrudkirályné, Hamlet anyjaKézdi Imola
- Hamletdán királyfiVecsei H. Miklós
- HoratioHamlet barátjaBodolai BalázsFarkas Loránd
- MarcellusGedő Zsolt
- BernandoBuzási András
- FranciscoSinkó Ferenc
- OpheliaPolonius lányaTőtszegi Zsuzsa
- PoloniusállamtanácsnokBíró József
- LaertesPolonius fiaKiss Tamás
- RosencrantzHamlet egykori iskolatársaImre Éva
- GuildensternPethő Anikó
- Osrickpiperkőc udvaroncBalla Szabolcs
- Hamlet apjának szellemeTőtszegi ZsuzsaLucian Chirilă
- A hírnökKicsid Gizella
- Gyermek HamletLőrincz-Szabó Venczel
- Gyermek OpheliaViola Sára
- rendezőTompa Gábor
- díszlettervezőBoth András
- jelmeztervezőBianca Imelda Jeremias
- dramaturgVisky András
- fordítóArany János
- zeneszerzőVasile Şirli
- koreográfusJakab Melinda
- jelmeztervező asszisztensBocskai Gyopár
- videóRancz András
- ügyelőZongor Réka
- rendezőasszisztensGálhidy Sári
- a rendező munkatársaVeres Emőke
Hamletet egyszerre támadja meg a kora modernitás nagy projektuma, azaz a személyesen megélt és közvetlen hit lehetősége, valamint a királyi hatalom isteni eredetébe vetett súlyos kétely. Claudiust olyan erős és közvetlen szavakkal írja le mint a királyság gyakorlásához méltatlan embert, hogy az öreg Hamlet erőszakos halála az Isten-halállal és a megújító feltámadás lehetetlenségével válik azonossá: „S egy oly király, kihez e mostani: / Hyperion mellett szatir”.
Hamlet kétségbeesett kételye azonban nem pusztán Claudiusra irányul, hanem bizony a meggyilkolt apa-Isten, a saját apja személyére is. Luther 95 tétele a purgatórium dogmájának a tarthatatlanságát hangsúlyozza (egészen pontosan a Sátán éjszakai magvetésének tartja, amivel a hittételeket megrontotta), hiszen olyan egyházi intézmény önreprezentációját látja benne, amely a hívek mesterségesen fenntartott függőségét biztosítja. Hamlet tehát a Szellemben magában is kénytelen kételkedni, hiszen az öreg Hamlet, azon túl, hogy a purgatóriumban szenved, a saját fia bosszúja révén véli megrövidíttetni saját szenvedéseit, ami semmiképpen sem tekinthető keresztény gondolatnak, sem katolikus, sem protestáns, sem ortodox értelemben.
Az előállt drámai szituáció Hamletet az eszköztelen, önmaga elhívásában nem hívő megváltó szerepébe kényszeríti: a fiúnak az igazságtevés és a helyreállítás tettét kell véghezvinnie egy olyan királyság helyreállításáért, amelynek az etikai rendjében ő maga már nem hisz, legalábbis súlyosan kételkedik.
Köztes-helyzet, a tiszta tragikum és a katarzis ígérete, amely az egész művet egyszerre tartja össze tökéletes egésszé és teszi szilánkossá, mint a jelentős műveket általában. Katarzis azonban nem lehetséges az éppen fennálló „rend” maradéktalan eltörlése nélkül: mindenkinek el kell vesznie, hogy az új politikai-etikai rend kihajthasson a romokon, de leginkább a néző szívében, aki a Hamletet, magát az előadást a saját helyzeteként ismeri fel; ha szerencsés.
Visky András
2021. 12. 03.
Az előadás hossza: 165 perc 1 szünettel
Következő időpontok
- január 11. 19:00
- január 29. 19:00