Übüséget mutat be a Figura
Fodor GyörgyiAz idei évad második bemutatójára készül a Figura, Márkó Eszter rendezésében az Alfred Jarry szövegei nyomán írt ÜBÜSÉG című előadást először október 5-én láthatja a közönség. Ezt követően a produkciót október folyamán még három alkalommal lehet megtekinteni.
Van-e mindenkori übüség? Ha van, milyen a természete? Mit jelenthet Alfred Jarry diáktréfából megalkotott, mára már típusként emlegetett Übüje a ma nézőjének? Übüt a XIX. század végi nyárspolgár korlátoltságából, gyávaságából, együgyűségéből és mohóságából gyúrta egyetlen archetipikus alakká Jarry. Az a közeg azonban, amiből főhőséhez ihletet merített, nem sokkal az Übü-darabok keletkezése után első-, másod- és harmadrendű zsarnokok, úrhatnám pojácák egész sorát szabadította a történelemre.
A Figura előadása Jarry Übü-drámáinak és töredékeinek szövegeit felhasználva hozza létre saját Übü-változatát. Jarry halhatatlan alakja mellett így válik a történet egyenrangú szereplőjévé a (szokás szerint) felheccelt, megvezetett és kizsigerelt tömeg, vagy Bugrisláv királyfi, aki trónjáról letaszított apjáért esküszik bosszút.
Az előadás rendezője Márkó Eszter, akinek a tavalyi, Füttyös kalandjai című gyerekelőadást kvetően ez második figurás rendezése. A produkció jelmeztervezője Bocskai Gyopár, koreográfusa Sándor Csaba, zenei vezetője Kovács Áron. A főbb szerepekben Moşu Norbert László (Übü papa), Máthé Annamária (Übü mama), Faragó Zénó (Bugrisláv királyfi) és Szabó Eduárd (Poszomány kapitány) látható, a Figura társulata mellett az előadásban vendégművészként lépnek fel a kolozsvári BBTE Színház és Televízió Kara Magyar Színházi Intézetének harmadéves színészhallgatói.