Frigyesi András köszöntője
A direktor évadnyitó beszédében hitvallásáról és terveiről beszélt.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A színházteremtés mindig hic et nunc ügy: az időbeli és a térbeli jelenre reagáló, annak tükröt tartó, jószándékú változtatásokat megfontolásra ajánló folyamat. A színház a polgárok számára a gondolkodás és az élményszerzés tere. A közvetlen kommunikációé, és így a városi életminőség része.
Nem tisztem sem vezetőként, sem művészként megítélni elődeim, korábban itt dolgozó kollégáim munkáját. Hiszek abban, hogy színházat nem valami ellenében és valamihez képest kell csinálni, hanem saját belső meggyőződésünk, művészi ízlésünk és legjobb szakmai tudásunk szerint.
Vezérlőelvünk volt az igényesség mellett a gazdagság, a sokszínűség.
Három produkció próbál párhuzamosan jelenleg, mindhárom bemutatója októberben lesz. Barillet-Grédy: A kaktusz virága c. produkciójával nyitjuk az évadot október 5-én, Bereczki Csilla rendezésében, Fazakas Júlia és Gazdag Tibor főszereplésével, Fekete Mari zenei vezetésével.
Ezt követi az R&L, avagy a mágusok birodalma című családi előadás, amely Puskin Ruszlán és Ludmilla című meséjének adaptációja, Glinka zenéjének felhasználásával, Almási-Tóth András színpadi adaptációjában és rendezésében. Nagy Dániel Viktor, Sándor Péter és Mertz Tibor főszereplők partnere lesz Ymai Ayane japán operaénekesnő, aki a Zeneakadémia jelenleg végzős hallgatója. Az előadás sokszínűsége itt kézzel fogható lesz – ezt persze csak az értheti meg igazán, aki eljön és megnézi az október 13-i bemutatót vagy az azt követő előadások egyikét.
A harmadik premierünk Max Frisch: Játék az életrajzzal című tragikomédiája október 19-én. A főbb szerepekben Ilyés Róbertet, Szalay Mariannát és Marton Róbertet láthatja közönség, rendezőként pedig színházunk művészeti vezetője, Berzsenyi Bellaagh Ádám debütál itt.
Novemberben Turek Miklós József Attila-Radnóti-Faludy című versszínház produkcióját mutatjuk be, ennek helyszíne a Városi Ifjúsági Klub, amellyel az évad elejétől szorosra fűzzük a viszonyunkat: színházi nevelési programokat is tervezünk ide.
Az évad második felében további három premier szerepel a műsorunkon. Januárban mutatjuk be Szerelem nélkül élni? címmel, Erich Kastner verseinek dramatizált változatát Varró Dániel fordításában, az én rendezésemben.
Majd Novák Eszter állítja színpadra Moliere Képzelt beteg című darabját, az évad végén pedig Szép Ernő Fiú, leány c. művét a fiatal és tehetséges Laboda Kornél rendezi.
Különös értéknek tekintem azt, hogy fiatal rendezők és fiatal alkotóstábok hozzák létre az előadásokat, több produkcióban is. Ezek a művészek pályájuk kezdetén teret és lehetőséget kapnak a színházunkban, ennek a hagyományát is szeretném Budaörsön megteremteni. Emellett büszke vagyok arra, hogy két női rendezővel is dolgozunk.
És, hogy addig, amíg az első produkciók próbálnak, addig se maradjon a budaörsi közönség előadás nélkül, valójában egy fesztivállal: a Budaörsi Színházi Napokkal kezdjük az évadot. Ez az előadássorozat tükrözi azt a sokszínűséget, amit a későbbiekben is hangsúlyosnak tartunk. Látható lesz a színpadunkon például Jordán Tamás és Sinkovits-Vitay András, Bokor Jutta és Alföldi Róbert, Scherer Péter és Vári Éva…
Addig nem nyugszom, míg az ország legjobb színháza nem lesz a Latinovits, ahová mindenkinek érdemes eljönni.
Frigyesi András
(elhangzott szeptember 11-én a Budaörsi Latinovits Színház ünnepi évadnyitó társulati ülésén)