Portré
Nagy Mari
Életrajz
Életpályája: 1961. május 9-én született Toponáron. Érettségi után, a Színház- és Filmművészeti Főiskolán felvételi közben döntött úgy, hogy őt csak a színház érdekli, így 1979-ben, a második fordulón túljutva, inkább elment a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz. Itt súgónak állt, majd statisztaként dolgozott. Felvéteizett a bölcsész karra, de a szóbelin már nem vett részt, visszament Kaposvárra segédszínésznek. 1983-tól gyakorlatos színész volt. Végül nyolc év alatt, 1986-ban jutott el a véglegesített színész státuszhoz.
Miután a kaposvári színházat 1994-ben – főleg az A részleg című film forgatása miatt – otthagyta, szabadúszó lett, családjával felköltözött Pestre. Évekig nehezen kapott munkát. Ekkor Gothár Péter hívta a Radnóti Miklós Színházba a Nem félünk a farkastólelőadásába, majd Fodor Tamás a Stúdió K Színházban és Schilling Árpád a Krétakör társulatában adott neki lehetőséget. 2008-tól Alföldi Róbert hívására – akivel korábban az Új Színházban dolgozott együtt – szerződhetett újra egy társulathoz és a Nemzeti Színháztagja lett.
Játszott a Kőszegi Várszínházban, Szolnokon (1993–1994) és több budapesti színházban, így a Merlin és 1994–2008 között az Új Színházban is, 2016-ban Pál András hívására szerepet vállalt a Zsámbéki Színházi és Művészeti Bázison koprodukcióban készült Köztársaság című előadásában.
Pályafutása során sokféle, szélsőséges szerepet is kapott. Saját bevallása szerint „fregoliszínész”, akit szükség esetén – ha nincs kéznél olyan ember, aki habitusából, külleméből adódóan passzol az adott figurához – bármilyen szerepbe betehető. Munkásságát több díjjal is elismerték. Színházi munkái mellett rendszeresen forgat filmeket, tévéjátékokat és reklámokat is.
Díjak:
1991. Komor-gyűrű - Csiky Gergely Színház
1995. A MEDIAWAVE Alapítvány és a KVB közös kurátori díja (Gothár Péter: A részleg)
1996. 35. Magyar Újságírók Országos Szövetsége Film- és Tévékritikus szakosztályának díja - legjobb női alakítás (A részleg Weisz Gizella megformálásáért)
2001. Jászai Mari-díj
2001. Paulay Ede-díj - Új Színház
2002. 33. Magyar Filmszemle – legjobb női alakítás (Zsigmond Dezső: Hetedíziglen)
2009. IX. POSZT - A MASZK Országos Színészegyesület színész zsűri díja: legjobb női alakítás (Botho Strauß: A parkban Titánia szerpéért)
2012. Vidor Fesztivál - Smeraldina-díj (legjobb női epizódalakítás: Vinnai András, Lefitymálva, Gólem Színház)
2016. Érdemes művész
-
Interjúk
„Minőségpárti voltam egész életemben.”
S ha az egész pályájában gondolkodunk, a ’60-as évek is bejönnek a képbe. Az egykori színházigazgatóval, rendezővel és a ma is aktív színésszel beszélgettünk. Farkas Éva -
Interjúk
„Még mindig kíváncsi vagyok magamra”
Balázs Áron színművész, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki feladta a társulati létformát a tanári hivatásért, ám maradt szabadúszó színész, így azóta Vajdaság minden színházában láthattuk játszani. Legutóbb a Zentai Magyar Kamaraszínház Sirályában öltötte magára a két karakterből gyúrt doktor szerepét. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György